Kawa

Blog > Wpis

Robusta czy Arabica ? ️⛾⛾
Wiesz, że Espresso wcale nie jest mocniejsze od zwykłego Americano ❗❔
A, że kawosze cieszą się dłuższym i zdrowszym żywotem ❗❔

Zapraszam do lektury !✔✔✔

Kawa. Coffe. Koffi. Kope. Buna. Kafo. Jakbyśmy jej nie nazwali – znana od wieków, pijana przez wielu. Dla jednych obowiązkowa z rana, mała czarna, dla innych mogła by nie istnieć prócz niedzielnej małej do ciastka.
Oczywiście bezglutenowego 😀❗

Czy wiedzieliście, że popularne espresso zawiera mniej kofeiny od tradycyjnej czarnej kawy ⚠️⚠️
Nazwa espresso pochodzi z włoskiego espressivo co w dokładnym tłumaczeniu oznacza – INTENSYWNY, Tak, nasze eKspresoo nie kopie mocniej a ma jedynie bardziej wyrazisty smak.

Badania przeprowadzane w Warszawskich kawopojniach ( stacjach, kawiarniach ) dają nam jasne informację, że przeciętna „mała czarna” zawiera ok. 144mg kofeiny zaś espresso ok 44mg.

Większość z nas utożsamia Kawkę tylko z kofeiną(1,3,7- trimetylokcantyny), zaś prócz niej w kawie występują setki innych substacjii fitoodżywczych takich jak chociażby antyoksydanty, polifenole,witaminy duża ilość B3 ( niacyny) .
⬇️
Kawa pomimo swojego wszechznanego wszystkim działania ’ wypłukiwania minerałów” głównie magnezu jest sama dobrym źródłem magnezu czy potasu
⬇️
Zawartość poszczególnych składników mineralnych czy witaminowych oczywiście w ogromnym stopniu zależy od rodzaju ziaren, sposobu palenia, przechowywania czy przyrządzania.
⬇️
Sama kofeina ma dośc lichę działanie gdyby nie nasz KOSMICZNIE rozbudowany układ trawienny (enzymy .. ) i hormonalny ( kortyzol, adrenalina, noradrenalina, …)

Kofeina metabolizowana jest do 3 Super substancji – Paraksantyny, Teobroniny i Teofiliny, które to nadają jej tę „magiczną moc”
.
.
.Dobra, to jak to działa ⁉️

👉Po 1
Kawa, jako kawa nie sama kofeina jest inhibitorem receptora adenyzonowego. Adenozyna to taki ziomek, białek, który jest pionem biegnącym do dilera powiedzieć, że policja stoi przed chatą…. Dobra poleciałem, chodziło o białko które informuje nasz organizm o stanie zmęczenia. Kawusia potrafi zablokować jej receptory co przyczynia się do zniesienia UCZUCIA zmęczenia.

👉Po 2
Kofii powoduje gwałtowny wyrzut Katecholamin – adrenaliny i noradrenaliny, które w naszym organizmie w naturalny sposób uwalniane są w sytuacjach stresowych a przyczyniają się one do mobilizacji całego układu. TAK – kawa jest stresorem, tak samo jak brak papieru toaletowego w publicznej toalecie.
Wracając do Noradrenaliny pobudza ona lipazę hormono zależną, która poprawia poziom betaoksydacji kwasów tłuszczwoych, czyli na chłopski rozum, po polsku i na szybo – może ona przyspieszyć spalanie tk. tłuszczowej

👉Po 3
Buna zwiększa czułośc receptorów dopaminy co może wywołać uczucie zadowolenia.

👉Po 4
Poprzez blokowanie acetylocholinoesterazy sprzyja większej ilośc acetylocholiny co MOŻE skutkować zwiększeniem zdolności kognitywnych ( poprostu ogarniania, zapamiętywania myślenia , rozkminiania 😃 )

👉Po 5
Potrafi nieco zwiększyć tempo pracy serca, co skutkuje wzrostem ciśnienia krwi oraz lepszego rozprowadzenia Tlenu czy skałdników odżywczych w całym układzie ( w sensie w człowieku )

Więc jak, mogę ? Nie mogę ? Zdrowa ? Niezdrowa ?

Odpowiedzi brzmi jak zawsze czyli – ZALEŻY

❓❔Czy jesteś sportowcem, który używa jej czasem jako przed treningówki by nieco podkręcić swoje możliwości ? Przy tym zdrowo jesz, dbasz o swoją higienę życia, snu , czas regeneracji i inne aspekty PROzdrowotne – dla Ciebie kawa będzie HEALTHY

❓❔Czy jesteś Grzegorzem Brzęczyszczykiewiczem urodzonym w Chrząszczyrzewoszycach powiacie łękołody –i od 6:00 rana do 18:00 od 10 lat zapierniczasz rozwijając swoją firmę, masz problemy rodzinne, kredyt na karku i chorego na raka psa a kawa jest Twoim jedynym ratunkiem by jakoś wyjść z domu, potem dożyć do 15, kolejną by dożyć do 18 a kolejną by ogarnąć wieczorną prace biurową – Stwierdzam, Kawa nie jest dla Ciebie. I wróżę, że zanim osiągniesz zadowolenie z życia i pełnie spełnienia Twój poziom testosteronu spadnie tak bardzo, że jak to powiedział kiedyś Marcin 'Różal’ Różalski ” będziesz siedział w kącie i ssał kciuka”

A tak baj de łej, Gościa strasznie szanuję.

❓❔Jeśli piesz 1 -2 kawki dziennie, przy zachowaniu w miare higieny życia, wysypiasz się i czasem na weekend wyjedziesz w góry oraz cieszysz się gdy twój pies wskakuje Ci do łóżka i liże cie po twarzy – kawa Ci nie zaszkodzi a i może pomóc w potrzebach nagłej mobilizacji ( np. Nauki, czy pracy do późna / 'raz na ruski rok „)

Powiem tak, o kawie czy kofeinie, można by było pisać elaboraty a śmiem zaryzykować stwierdzenie, że 50% osób nie doczyta posta do końca. Kto doczytał zostawia buźkę w komentarzu !

Discipline equals freedom

Pozostałe wpisy

Jesteś gotowy zadbać
o swoje zdrowie?

Polub mnie na facebook'u aby być na bieżąco z Webinarami